Články

Obrazy nenávisti. Vychází publikace o vizuálních projevech antisemitismu
28 / 01 / 2021

Obrazy nenávisti. Vychází publikace o vizuálních projevech antisemitismu

Jakub Hauser a Eva Janáčová z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR (ÚDU AV ČR) připravili kolektivní publikaci věnovanou vizuálním formám antisemitismu v Evropě. Kniha právě vychází v nakladatelství Artefactum.

Přiložený soubor: TZ_Obrazy nenavisti_21_1_28.doc

Ve vídeňském nakladatelství Hollitzer vyšel sborník z pražského mozartovského kongresu 2018
25 / 01 / 2021

Ve vídeňském nakladatelství Hollitzer vyšel sborník z pražského mozartovského kongresu 2018

Sborník příspěvků z pražského muzikologického kongresu v červnu 2018 s názvem Aktuální otázky mozartovského výzkumu II vyšel v rámci Mozart Studien 27, a to „Z pověření Ústavu dějin umění AV ČR“. Editovali ho Manfred Hermann Schmid, Tomislav Volek a Milada Jonášová. Pojednány jsou v něm nové poznatky k Pařížské symfonii KV 297, k operám La clemenza di Tito a Così fan tutte, k opernímu fragmentu Il regno delle Amazoni, dále k Zednářské smuteční hudbě, klavírní sonátě A dur s rondem „Alla Turca“ atd. Autory studií jsou Milada Jonášová, Ulrich Konrad, Josef-Horst Lederer, Jürgen Maehder, Robert Münster, Werner Rainer, Rupert Ridgewell, Wolf-Dieter Seiffert, Manfred Hermann Schmid a Tomislav Volek.

Přiložený soubor: Titulni_list.pdf

Konference Bolest
04 / 01 / 2021

Konference Bolest

Srdečně zveme na interdisciplinární konferenci studentů doktorských programů na téma Bolest, která se uskuteční ve středu 6. 1. 2021 online na Zoomu. Ústav dějin umění AV ČR je spolupořadatelem konference. Údaje pro přihlášení viz níže, program je přiložen.

Přiložený soubor: Bolest-program.png

Vše nejlepší do nového roku!
29 / 12 / 2020

Vše nejlepší do nového roku!

Přejeme Vám mnoho štěstí v přicházejícím roce 2021!

Přiložený soubor: PF2021-UDU.jpg

Objev neznámého obrazu od Hanse von Aachena v břevnovském klášteře
18 / 12 / 2020

Objev neznámého obrazu od Hanse von Aachena v břevnovském klášteře

Historik umění Štěpán Vácha z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR (ÚDU AV ČR) nalezl v břevnovském klášteře pozoruhodný, dosud opomíjený obraz Bolestný Kristus. Uměleckohistorický a technologický průzkum potvrdil jeho domněnku, že autorem obrazu je Hans von Aachen, dvorní malíř císaře Rudolfa II., a přinesl i další, překvapivé poznatky. Ve čtvrtek 17. prosince začíná ve Window Gallery, výlohách knihovny ÚDU AV ČR (Husova 4, Praha 1), výstava Něžné utrpení podle Hanse von Aachena, která představuje obraz a seznamuje s výsledky bádání i s průběhem jeho restaurování. K celému příběhu byl natočen časosběrný dokument, jehož uvedení se plánuje v příštím roce.

Přiložený soubor: TZ_Aachen_20_12_17_FINAL.doc

Uzavření knihoven ÚDU
17 / 12 / 2020

Uzavření knihoven ÚDU

Od 18. prosince 2020 budou obě knihovny ÚDU z důvodu zhoršení epidemiologické situace a přechodu na 4. stupeň systému PES do odvolání uzavřeny. Děkujeme za pochopení!
Výstava Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách
07 / 12 / 2020

Výstava Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách

Srdečně Vás zveme na výstavu Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách, která je přístupná v Národní knihovně v Klementinu od 7. 12. 2020. V pořadí již třetí výstava projektu Proměna venkovské architektury s důrazem na vývoj v 19. a 20. století financovaného Ministerstvem kultury (NAKI II) se stejně jako její předchůdkyně zabývá stavební podobou současného českého venkova. Jejím cílem je poukázat na to, že i na první pohled obyčejné domy mohou být nositeli historické a památkové hodnoty. Na tuto skutečnost upozorňuje prostřednictvím velkoformátových fotografií doprovázených texty o stavebním a historickém vývoji vybraných venkovských lokalit. Výstavní postery si rovněž můžete prohlédnout v přiloženém pdf.

Přiložený soubor: postery - české vesnice-web.pdf

Zpřístupnění knihoven a badatelen
01 / 12 / 2020

Zpřístupnění knihoven a badatelen

Od čtvrtka 3. prosince budou opět zpřístupněny knihovny a badatelny Ústavu dějin umění AV ČR. Podrobné informace o zpřísněných hygienických podmínkách provozu a otevírací době viz níže.
Jitka Walterová z ÚDU AV ČR získala 4. místo v hlavní kategorii soutěže Věda fotogenická!
30 / 11 / 2020

Jitka Walterová z ÚDU AV ČR získala 4. místo v hlavní kategorii soutěže Věda fotogenická!

A co sama říká o vítězné fotografii? "Na fotografii Lahve je průhled sklepními prostory, které jsou součástí bývalého výměnku. V zadní části je patrné kamenné ostění vchodu. Vzniklo zřejmě v době, kdy v domě fungovala kamenická dílna. Kvůli velkému expozičnímu rozsahu byla fotografie vytvořena prolnutím dvou snímků, jeden byl exponován krátkým časem, druhý trval okolo třiceti vteřin i přes jemné dosvícení temného prostoru. V pozadí se tak objevily lahve na polici…". Fotografie vznikla v rámci projektu Proměna venkovské architektury s důrazem na vývoj v 19. a 20. století, financovaného z programu NAKI II Ministerstva kultury ČR. Více o objektu, jehož suterénní prostor se stal tématem snímku, si můžete přečíst v publikaci "Proměny venkovské architektury s důrazem na 19. a 20. století. Vybrané stavby", která vyšla v loňském roce ve vydavatelství Artefactum ÚDU AV ČR. Autorem stati o usedlosti čp. 12 v Ostrovci je Pavel Vlček.
Cena Bedřicha Hrozného pro Jana Chlíbce
21 / 11 / 2020

Cena Bedřicha Hrozného pro Jana Chlíbce

S radostí oznamujeme, že PhDr. Jan Chlíbec, Ph.D., pracovník Ústavu dějin umění AV ČR, byl spolu s dalšími autory oceněn za kolektivní monografii "Krajina českých zemí v době třicetileté války v díle Matthäuse Meriana staršího". Cena Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin je udělována rektorem Univerzity Karlovy za významný a originální příspěvek, například odbornou časopiseckou nebo knižní publikaci, umělecké dílo, pořádání výstavy, nebo realizovaný patent.

Přiložený soubor: VS1_2878.jpg

Konference Photo: Science. Photography and Scientific Discourses
18 / 11 / 2020

Konference Photo: Science. Photography and Scientific Discourses

Srdečně Vás zveme k účasti na konferenci Photo: Science. Fotografie a diskurzy vědy, která se koná od 1. do 2. prosince 2020 online formou. Program konference naleznete v příloze. V předvečer konference, v pondělí 30. listopadu, se koná plenární přednáška pro veřejnost na téma Event Horizon Telescope a první fotografie černé díry. Obě akce pořádá Centrum pro výzkum fotografie ÚDU AV ČR.

Přiložený soubor: prednaska-CPV-041120.jpg

Přiložený soubor: program0611.pdf

Baderovo stipendium
10 / 11 / 2020

Baderovo stipendium

ÚDU AV ČR, v. v. i., vyhlašuje soutěž na Baderovo stipendium na rok 2021/2022. Projekty připravené v souladu s podmínkami soutěže je možné podávat do 31. 1. 2021. Veškeré detaily naleznete v připojeném dokumentu se zadávací dokumentací.

Přiložený soubor: Bader_Stipendium_soutez.doc

Přiložený soubor: PŘIHLÁŠKA_formulář.docx

Konference František Schmoranz starší (1814–1902): architekt, stavitel a památkář
04 / 11 / 2020

Konference František Schmoranz starší (1814–1902): architekt, stavitel a památkář

Dovolujeme si Vás upozornit na další on-line konferenci. Zasedání věnované osobnosti Františka Schmoranze st. (1814–1902) se koná ve středu 11. listopadu 2020. Srdečně Vás zveme k účasti! Odkaz na on-line přenos bude zaslán registrovaným účastníkům, registrace je možná prostřednictvím níže uvedeného e-mailu do pondělí 9. listopadu 2020. Program naleznete v příloze.

Přiložený soubor: pozvánka-konference.pdf

19. zasedání k problematice sepulkrálních památek
04 / 11 / 2020

19. zasedání k problematice sepulkrálních památek

Srdečně Vás zveme na 19. zasedání k problematice sepulkrálních památek, které se uskuteční 12.–13. listopadu 2020. Zasedání se koná on-line. Link obdržíte na základě registrace (jméno, instituce, mail) na níže uvedené kontaktní adrese. Registrace bude uzavřena 10. 11. 2020 ve 24.00. Program naleznete v příloze.

Přiložený soubor: Sepulkralia 2020_program.pdf

Týden vědy a techniky
26 / 10 / 2020

Týden vědy a techniky

Rádi bychom Vás upozornili na další ročník Týdne vědy a techniky, který se koná ve dnech 2. - 8. listopadu 2020. Program Ústavu dějin umění naleznete v příloze i s odkazy na stránky jednotlivých akcí, které letos pořádáme vzhledem k situaci online. Jste srdečně zváni!

Přiložený soubor: Program TVT 2020.pdf

Uzavření knihoven a badatelen ÚDU
21 / 10 / 2020

Uzavření knihoven a badatelen ÚDU

Na základě usnesení vlády ČR ze dne 21. 10. 2020 se s platností od 22. 10. až do odvolání uzavírají pro veřejnost všechny knihovny a badatelny Ústavu dějin umění AV ČR. Děkujeme za pochopení!
Knihovna vážící dvě tuny míří z Jeruzaléma do depozitáře v Jenštejně
14 / 10 / 2020

Knihovna vážící dvě tuny míří z Jeruzaléma do depozitáře v Jenštejně

Velkorysý dar 3 000 titulů věnovaných problematice Jeruzaléma si dnes, ve středu 14. října, přebírá Ústav dějin umění Akademie věd ČR. Mimořádnou knižní sbírku věnovala ústavu Bianca Kühnel z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě na základě spolupráce s Klárou Benešovskou z oddělení umění středověku. Obě badatelky se celou svoji akademickou kariéru věnují období středověku. Dar ponese jméno The Jerusalem Library. Celou zprávu o této výjimečné události viz v příloze.

Přiložený soubor: UDU Dar 3000 publikaci 1310_FIN.docx

Zelenka Conference Prague 2020
02 / 10 / 2020

Zelenka Conference Prague 2020

Srdečně Vás zveme na 7. ročník Zelenka Conference Prague 2020, která se bude konat v Praze dne 16. 10. 2020. Konferenci pořádá Ensemble Inégal ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i., za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Z důvodu koronavirových opatření bude letošní ročník konference také streamován a bude tak možné zúčastnit se konference online. Registrovaní účastníci budou mít možnost se interaktivně zapojit do konference. Záznam z konference bude později uveřejněn online.

Přiložený soubor: Zelenka Conference Prague 2020.pdf

V nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění vyšla publikace Sudek a sochy
30 / 09 / 2020

V nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění vyšla publikace Sudek a sochy

Josef Sudek (1896–1976), zachytil na fotografiích Prahy jedinečnou atmosféru města a i díky nezaměnitelným fotografickým zátiším se už za svého života stal uznávaným autorem v českém i v mezinárodním kontextu. V jeho celoživotní fotografické práci lze i dnes objevovat dosud neznámé kapitoly, k nimž patří početné zakázky na fotografování uměleckých děl. Kniha, kterou editovala Hana Buddeus, se zaměřuje na Sudkovo milované téma – sochy. Tematické eseje doprovázejí celostránkové reprodukce, bohatě ilustrované jsou i medailonky nejdůležitějších zákazníků (umělců, spolků či nakladatelů), které odhalují nečekanou provázanost Sudkovy práce s dobovými uměleckými okruhy a tendencemi. Kniha odkrývá podstatné otázky spjaté s dějinami fotografie a mapuje proměňující se napětí mezi schopností fotografických reprodukcí přibližovat umění lidem a potenciálem fotografie obstát jako svébytné umělecké dílo. Autory textů jsou Hana Buddeus, Katarína Mašterová, Mariana Kubištová, Zuzana Krišková, Kateřina Doležalová, Martin Pavlis a Fedora Parkmann.
Ženy v české hudební kultuře v 19. století: workshop
29 / 09 / 2020

Ženy v české hudební kultuře v 19. století: workshop

Ústav dějin umění AV ČR Vás srdečně zve na workshop věnovaný ženám v české hudební kultuře 19. století, který se bude konat online formou ve dnech 23.–24. října 2020.
ÚDU na Facebooku