Články

Uzavření knihoven ÚDU
17 / 12 / 2020

Uzavření knihoven ÚDU

Od 18. prosince 2020 budou obě knihovny ÚDU z důvodu zhoršení epidemiologické situace a přechodu na 4. stupeň systému PES do odvolání uzavřeny. Děkujeme za pochopení!
Výstava Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách
07 / 12 / 2020

Výstava Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách

Srdečně Vás zveme na výstavu Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách, která je přístupná v Národní knihovně v Klementinu od 7. 12. 2020. V pořadí již třetí výstava projektu Proměna venkovské architektury s důrazem na vývoj v 19. a 20. století financovaného Ministerstvem kultury (NAKI II) se stejně jako její předchůdkyně zabývá stavební podobou současného českého venkova. Jejím cílem je poukázat na to, že i na první pohled obyčejné domy mohou být nositeli historické a památkové hodnoty. Na tuto skutečnost upozorňuje prostřednictvím velkoformátových fotografií doprovázených texty o stavebním a historickém vývoji vybraných venkovských lokalit. Výstavní postery si rovněž můžete prohlédnout v přiloženém pdf.

Přiložený soubor: postery - české vesnice-web.pdf

Zpřístupnění knihoven a badatelen
01 / 12 / 2020

Zpřístupnění knihoven a badatelen

Od čtvrtka 3. prosince budou opět zpřístupněny knihovny a badatelny Ústavu dějin umění AV ČR. Podrobné informace o zpřísněných hygienických podmínkách provozu a otevírací době viz níže.
Jitka Walterová z ÚDU AV ČR získala 4. místo v hlavní kategorii soutěže Věda fotogenická!
30 / 11 / 2020

Jitka Walterová z ÚDU AV ČR získala 4. místo v hlavní kategorii soutěže Věda fotogenická!

A co sama říká o vítězné fotografii? "Na fotografii Lahve je průhled sklepními prostory, které jsou součástí bývalého výměnku. V zadní části je patrné kamenné ostění vchodu. Vzniklo zřejmě v době, kdy v domě fungovala kamenická dílna. Kvůli velkému expozičnímu rozsahu byla fotografie vytvořena prolnutím dvou snímků, jeden byl exponován krátkým časem, druhý trval okolo třiceti vteřin i přes jemné dosvícení temného prostoru. V pozadí se tak objevily lahve na polici…". Fotografie vznikla v rámci projektu Proměna venkovské architektury s důrazem na vývoj v 19. a 20. století, financovaného z programu NAKI II Ministerstva kultury ČR. Více o objektu, jehož suterénní prostor se stal tématem snímku, si můžete přečíst v publikaci "Proměny venkovské architektury s důrazem na 19. a 20. století. Vybrané stavby", která vyšla v loňském roce ve vydavatelství Artefactum ÚDU AV ČR. Autorem stati o usedlosti čp. 12 v Ostrovci je Pavel Vlček.
Cena Bedřicha Hrozného pro Jana Chlíbce
21 / 11 / 2020

Cena Bedřicha Hrozného pro Jana Chlíbce

S radostí oznamujeme, že PhDr. Jan Chlíbec, Ph.D., pracovník Ústavu dějin umění AV ČR, byl spolu s dalšími autory oceněn za kolektivní monografii "Krajina českých zemí v době třicetileté války v díle Matthäuse Meriana staršího". Cena Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin je udělována rektorem Univerzity Karlovy za významný a originální příspěvek, například odbornou časopiseckou nebo knižní publikaci, umělecké dílo, pořádání výstavy, nebo realizovaný patent.

Přiložený soubor: VS1_2878.jpg

Konference Photo: Science. Photography and Scientific Discourses
18 / 11 / 2020

Konference Photo: Science. Photography and Scientific Discourses

Srdečně Vás zveme k účasti na konferenci Photo: Science. Fotografie a diskurzy vědy, která se koná od 1. do 2. prosince 2020 online formou. Program konference naleznete v příloze. V předvečer konference, v pondělí 30. listopadu, se koná plenární přednáška pro veřejnost na téma Event Horizon Telescope a první fotografie černé díry. Obě akce pořádá Centrum pro výzkum fotografie ÚDU AV ČR.

Přiložený soubor: prednaska-CPV-041120.jpg

Přiložený soubor: program0611.pdf

Baderovo stipendium
10 / 11 / 2020

Baderovo stipendium

ÚDU AV ČR, v. v. i., vyhlašuje soutěž na Baderovo stipendium na rok 2021/2022. Projekty připravené v souladu s podmínkami soutěže je možné podávat do 31. 1. 2021. Veškeré detaily naleznete v připojeném dokumentu se zadávací dokumentací.

Přiložený soubor: Bader_Stipendium_soutez.doc

Přiložený soubor: PŘIHLÁŠKA_formulář.docx

Konference František Schmoranz starší (1814–1902): architekt, stavitel a památkář
04 / 11 / 2020

Konference František Schmoranz starší (1814–1902): architekt, stavitel a památkář

Dovolujeme si Vás upozornit na další on-line konferenci. Zasedání věnované osobnosti Františka Schmoranze st. (1814–1902) se koná ve středu 11. listopadu 2020. Srdečně Vás zveme k účasti! Odkaz na on-line přenos bude zaslán registrovaným účastníkům, registrace je možná prostřednictvím níže uvedeného e-mailu do pondělí 9. listopadu 2020. Program naleznete v příloze.

Přiložený soubor: pozvánka-konference.pdf

19. zasedání k problematice sepulkrálních památek
04 / 11 / 2020

19. zasedání k problematice sepulkrálních památek

Srdečně Vás zveme na 19. zasedání k problematice sepulkrálních památek, které se uskuteční 12.–13. listopadu 2020. Zasedání se koná on-line. Link obdržíte na základě registrace (jméno, instituce, mail) na níže uvedené kontaktní adrese. Registrace bude uzavřena 10. 11. 2020 ve 24.00. Program naleznete v příloze.

Přiložený soubor: Sepulkralia 2020_program.pdf

Týden vědy a techniky
26 / 10 / 2020

Týden vědy a techniky

Rádi bychom Vás upozornili na další ročník Týdne vědy a techniky, který se koná ve dnech 2. - 8. listopadu 2020. Program Ústavu dějin umění naleznete v příloze i s odkazy na stránky jednotlivých akcí, které letos pořádáme vzhledem k situaci online. Jste srdečně zváni!

Přiložený soubor: Program TVT 2020.pdf

Uzavření knihoven a badatelen ÚDU
21 / 10 / 2020

Uzavření knihoven a badatelen ÚDU

Na základě usnesení vlády ČR ze dne 21. 10. 2020 se s platností od 22. 10. až do odvolání uzavírají pro veřejnost všechny knihovny a badatelny Ústavu dějin umění AV ČR. Děkujeme za pochopení!
Knihovna vážící dvě tuny míří z Jeruzaléma do depozitáře v Jenštejně
14 / 10 / 2020

Knihovna vážící dvě tuny míří z Jeruzaléma do depozitáře v Jenštejně

Velkorysý dar 3 000 titulů věnovaných problematice Jeruzaléma si dnes, ve středu 14. října, přebírá Ústav dějin umění Akademie věd ČR. Mimořádnou knižní sbírku věnovala ústavu Bianca Kühnel z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě na základě spolupráce s Klárou Benešovskou z oddělení umění středověku. Obě badatelky se celou svoji akademickou kariéru věnují období středověku. Dar ponese jméno The Jerusalem Library. Celou zprávu o této výjimečné události viz v příloze.

Přiložený soubor: UDU Dar 3000 publikaci 1310_FIN.docx

Zelenka Conference Prague 2020
02 / 10 / 2020

Zelenka Conference Prague 2020

Srdečně Vás zveme na 7. ročník Zelenka Conference Prague 2020, která se bude konat v Praze dne 16. 10. 2020. Konferenci pořádá Ensemble Inégal ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i., za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Z důvodu koronavirových opatření bude letošní ročník konference také streamován a bude tak možné zúčastnit se konference online. Registrovaní účastníci budou mít možnost se interaktivně zapojit do konference. Záznam z konference bude později uveřejněn online.

Přiložený soubor: Zelenka Conference Prague 2020.pdf

V nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění vyšla publikace Sudek a sochy
30 / 09 / 2020

V nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění vyšla publikace Sudek a sochy

Josef Sudek (1896–1976), zachytil na fotografiích Prahy jedinečnou atmosféru města a i díky nezaměnitelným fotografickým zátiším se už za svého života stal uznávaným autorem v českém i v mezinárodním kontextu. V jeho celoživotní fotografické práci lze i dnes objevovat dosud neznámé kapitoly, k nimž patří početné zakázky na fotografování uměleckých děl. Kniha, kterou editovala Hana Buddeus, se zaměřuje na Sudkovo milované téma – sochy. Tematické eseje doprovázejí celostránkové reprodukce, bohatě ilustrované jsou i medailonky nejdůležitějších zákazníků (umělců, spolků či nakladatelů), které odhalují nečekanou provázanost Sudkovy práce s dobovými uměleckými okruhy a tendencemi. Kniha odkrývá podstatné otázky spjaté s dějinami fotografie a mapuje proměňující se napětí mezi schopností fotografických reprodukcí přibližovat umění lidem a potenciálem fotografie obstát jako svébytné umělecké dílo. Autory textů jsou Hana Buddeus, Katarína Mašterová, Mariana Kubištová, Zuzana Krišková, Kateřina Doležalová, Martin Pavlis a Fedora Parkmann.
Ženy v české hudební kultuře v 19. století: workshop
29 / 09 / 2020

Ženy v české hudební kultuře v 19. století: workshop

Ústav dějin umění AV ČR Vás srdečně zve na workshop věnovaný ženám v české hudební kultuře 19. století, který se bude konat online formou ve dnech 23.–24. října 2020.
Josef Sudek: tzv. volná tvorba
24 / 09 / 2020

Josef Sudek: tzv. volná tvorba

Dovolujeme si Vás upozornit na novou výstavu ve Window Gallery ÚDU AV ČR. Výstava s názvem "Josef Sudek: tzv. volná tvorba" se koná od 23. 9. – 13. 12. 2020. Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Hanou Buddeus proběhne ve středu 14. 10. v 18 hodin. Jste srdečně zváni!
Kongres Aktuální otázky mozartovského výzkumu III.
24 / 09 / 2020

Kongres Aktuální otázky mozartovského výzkumu III.

Pod záštitou předsedkyně AV ČR prof. RNDr. Evy Zažímalové, CSc. se po dvou letech v Praze opět uskuteční mezinárodní mozartovský kongres na téma „Aktuální otázky mozartovského výzkumu III.“ Uspořádá ho 9. října 2020 ve Vile Lanna (Praze 6, V Sadech 1) Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i. ve spolupráci s Mozartovou obcí v ČR a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Mezi referujícími budou členové Akademie für Mozart-Forschung při Nadaci Mozarteum v Salcburku a další němečtí, rakouští a angličtí badatelé. Vzhledem k omezením nouzového stavu proběhne konference pro registrované účastníky pouze online. Kontakt: jonasova@udu.cas.cz.

Přiložený soubor: Mozart-Kongress-Prag.pdf

Výstava Víra v umění – umění ve víře. Výtvarná kultura Chrudimska ve středověku
22 / 09 / 2020

Výstava Víra v umění – umění ve víře. Výtvarná kultura Chrudimska ve středověku

Srdečně Vás zveme na výstavu Víra v umění – umění ve víře. Výtvarná kultura Chrudimska ve středověku, která se koná od 2. října 2020 do 31. ledna 2021 v Regionálním muzeu v Chrudimi. Vernisáž spolu s doprovodným programem se uskuteční ve čtvrtek 1. října 2020 od 16 hodin. Více informací naleznete v přiložené pozvánce.

Přiložený soubor: pozvánka-ele Vira.pdf

Nová kniha Il Demofoonte come soggetto per il dramma per musica
22 / 09 / 2020

Nová kniha Il Demofoonte come soggetto per il dramma per musica

V nakladatelství Academia vyšla v ediční řadě „L’opera italiana nei territori boemi durante il Settecento“ jako pátý svazek nová publikace Il Demofoonte come soggetto per dramma per musica: Johann Adolf Hasse ed altri compositori del Settecento. Připravili ji Milada Jonášová a Tomislav Volek a obsahuje referáty, které byly předneseny na páté mezinárodní muzikologické konferenci v Českém Krumlově, kterou uspořádal v roce 2019 pod záštitou Italského kulturního institutu v Praze Ústav dějin umění AV ČR.
Konference "Italská opera – mezi originálem a pasticcem" je zrušena
18 / 09 / 2020

Konference "Italská opera – mezi originálem a pasticcem" je zrušena

Dovolujeme si Vás informovat, že mezinárodní muzikologická konference „Italská opera – mezi originálem a pasticcem“, která se měla uskutečnit 19.-20. září 2020 v Českém Krumlově, musela být v souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací v České republice zrušena. Děkujeme za pochopení.
ÚDU na Facebooku